Pro odborníky

BESTÉE kolagen je tkáňový stimulátor s vyváženým složením pro vysoce účinnou tkáňovou stimulaci k dosažení dermatologických účinků (omlazení, hydrataci, zpevnění a ozdravení pleti.)

 

Tkáňové stimulanty jsou doplňky stravy, které stimulují fibroblasty k větší aktivitě, což je přiměje produkovat více kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové (složky extracelulárního matrix) čímž se pleť omlazuje, hydratuje, zpevňuje a celkově ozdravuje. Ke stimulaci tkání bychom měli přistupovat preventivně, již ve věku okolo 30 ti let. Od 35. roku života pak doporučujeme pravidelnou stimulaci a doplnění složek pleti jako anti aging proceduru. Po těhotenství či různých onemocněních i v mladším věku. 

Ačkoli jsou to fibroblasty, které produkují složky matrixu, práce fibroblastů však závisí na kvalitě matrixu. Fibroblasty a matrix jsou v symbióze. Pokud je matrix „suchý“, fibroblasty v něm nebudou dobře fungovat. Hydrataci a "vlhkost" matrixu zabezpečuje kyselina hyaluronová.

Jaké účinné látky by měly stimulanty obsahovat, aby jejich působení na pokožku bylo účinné?
 

1. KOLAGEN
 

Kolagen je tvořen spojením přesně zadefinovaných 18-20 aminokyselin(+) tak, aby vytvořily trojitou šroubovici, prodloužené fibrily, známou jako kolagenová šroubovice. Potřebujeme až 18 aminokyselin ve správných množstvích a poměrech, aby se vytvořila kompletní molekula kolagenu.
 
Kolagen je tvořen ve fibroblastech za účasti kyseliny askorbové - vitamínu C. Od 30. roku života funkce fibroblastů klesá, případně může být funkce trvale snížená. Ztráta kolagenu může být rychlejší, také např. při foto stárnutí, znečištění, kouření a nevhodné výživě.

Ke zvýšení tvorby a k urychlení produkce kolagenových vláken přispívá užívání kolagenových nápojů.

 

(+) glycinem, prolinem, hydroxyprolinem a hydroxylysinem. Poslední dva vznikají posttranslační modifikací prolinu a lysinu za účasti kyseliny askorbové - vitaminu C.

Dle typu spojení aminokyselin rozlišujeme až 28 druhů kolagenových vláken:

Rybí vs hovězí kolagen

Oba kolagenové doplňky stravy, či už rybí (kolagen 1) nebo hovězí (kolagen 2) můžou být

HYDROLYZOVANÝ = rozkladná reakce, která štěpí řetězce na kratší za přítomnosti vody. Rozštěpení polypeptidů na dipeptidy a tripeptidy.
BIOAKTIVNÍ = schopnost účastnit se metabolických dějů
PURIFIKOVANÝ KOLAGEN: čištění kolagenu od nečistot a odstranění veškerých nežádoucích kontaminant.

 

To vše má velký vliv na výslednou účinnost samotných produktů.

 
 ALE POZOR…
 
Kolagen typu I má kratší řetězce, lépe se štěpí, vstřebává a je lépe využitelný organismem k syntéze vlastního kolagenu v kůži. 

 

Mořský kolagen má 1,5 x vyšší využitelnost než hovězí či prasečí kolagen.
 
Purifikace kolagenu je velmi náročný proces, a proto levné kolageny a nejčastěji savčí nejsou vůbec purifikovány. /viz obr./

2. VITAMÍN C ALIAS KYSELINA L-ASKORBOVÁ

 

 

3. KYSELINA HYALURONOVÁ:

 
Extracelulární matrix ve kterém jsou ponořeny buňky, např. i fibroblasty, je tvořen také kolagenem, elastinem a kyselinou hyaluronovou. A jejich produkce věkem klesá.

  
Tkáňové stimulanty = beauty nápoje jsou tedy navrženy tak, aby stimulovaly fibroblasty k větší aktivitě, což je přiměje produkovat více kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové.
 

Za zmínku však stojí, že fibroblasty a matrix jsou v symbióze. Práce fibroblastů závisí na kvalitě matrixu. Pokud je matrix „suchý“, dehydrovaný,  fibroblasty v něm nebudou dobře fungovat a tvorba kolagenu (i když užíváte doplněk stravy), bude výrazně snížená a doplňky stravy nebudou fungovat.

 

Při silné stimulaci výhradně kolagenem např. 6-8000 mg kolagenu může docházet k sycení extracelulárního matrix do takové míry, že se právě naopak pleť zhorší, zajizví a “ztuhne”. Proto je důležitou součástí beauty omlazujícího nápoje (doplňku stravy), obsah kyseliny hyaluronové, a také její velikost molekul pro dlouhodobý efekt hydratace extracelulárního matrix a správného fungování tkáňové stimulace. Kyselina hyaluronová tvoří společně s kolagenem tzv. “sítě”, a jejich vyvážené postavení hraje klíčovou roli v omlazení pleti, v celkovém ozdravení pleti a také stojí za vysokou účinnosti kolagenového nápoje.
 

Váže některé růstové faktory a brání nadměrnému ukládání kolagenu do jizev, čímž podporuje bez jizevnaté hojení ran.
 


KOLAGENOVÉ NÁPOJE VS AMINOKYSELINY:
  
Užívání kolagenových nápojů je více účinné, protože k tvorbě lidského kolagenu máme k dispozici veškeré prekurzory. 


Kolagen je trojitá šroubovice, obyčejně tvořená ze dvou stejných řetězců a třetího s odlišným složením. Kolagen je převážně tvořen aminokyselinami glycin, prolin a hydroxyprolin, které tvoří cca. 50 % celého obsahu aminokyselin.
 
V celém kolagenu je nicméně více než dalších 10 aminokyselin, které utváří strukturu šroubovice. Potřebujeme proto až 18 aminokyselin ve správných množstvích a poměrech, aby se vytvořila kompletní molekula kolagenu. Proto užívání kolagenových nápojů je víc účinné, protože máme k dispozici všechny potřebné aminokyseliny k okamžitému zpracování a vytvoření lidského kolagenu. Při užívání aminokyselin, k takovému specifickému spojení nemusí dojít a vytvoří se zcela jiná bílkovina.

BESTÉE  je tkáňový stimulátor 

S vyváženým složením pro vysoce účinnou tkáňovou stimulaci k dosažení dermatologických účinků (omlazení, hydrataci, zpevnění a ozdravení pleti.)

 

SLOŽENÍ:
5500 mg hydrolyzového, bioaktivního a purifikovaného kolagenového nápoje 
 
 
 

(+) plastové nádoby negarantuji zachování kvality kolagenu a účinnost klesá exponenciálně s časem. Po opětovném otevření a uzavření nádoby dochází k zvětrávaní produktu a výraznému poklesu účinnosti do několik měsíců.
 
 Stimulační dávka Vitamínu C
 - pro hladký procesu tvorby lidského kolagenu ve fibroblastech
 - také pro posílení imunity
 - důležitý antioxidant
 - protizánětlivé, antitrombotické a anti pigmentační účinky 
 
100 mg kys. Hyaluronové 
 Nejvyšší obsah na kolagenovém trhu

 
- má vysokou afinitu k vodě, což pozitivně ovlivňuje elasticitu (hydrataci) tkání, např. kůže, chrupavky.
 - nástup účinku je do 14 dní, a za tuto dobu dokáže natáhnout do pokožky až 1,4 l vody.
 - regenerační účinky 

- ochrana kůže před zevními vlivy

- udržuje pokožku a tkáně pevné a pružné

- vyhlazuje starší vrásky a oddaluje vznik nových, stejně tak výrazně koriguje problémové projevy pleti.

B.Estée collagen najdete ve 4 příchutích s 30 sáčky na měsíc:

 (+) obsahuje navíc biotin a zinek pro ještě lepší účinek na vlasy a hojíce procesy pleti a také prodloužení efektu botulotoxinu a celkového beauty efektu.

Význam v estetické medicíně:
- skutečně fungující a v praxi ověřený kolagenový nápoj
- silný anti-aging efekt
- dlouhodobý efekt omlazení
- prodloužení efektu výplní kys. HA a botulotoxinu
- vysoká hydratace tkání
- kooperace hydratačních účinku s mesoterapií
- anti pigmentační efekt vit. C a kolagenu
- lepší hojení ran a jizev po plastikách, se snížením rizika hypertrofie jizev a tvorby keloidu
- zlepšení jizev po akné 
- lepší hojení po laserových ošetřeních

Odboru práci připravila MUDr. Jana Šimurdová a je chráněná autorskými právy.